ZANZIBAR-Spice Farm & Prison Island

Zacznę od tego że oczywiście nie zapisaliśmy się na żadną wycieczkę sprzedawana w hotelu. Za to skorzystaliśmy z kontaktu do lokalnego młodego chłopaka o imieniu Omar (Alicja i Tomek wielkie dzieki!!!) i daliśmy mu szansę sprostania naszym oczekiwaniom co do wyspy. Przyjechaliśmy tutaj z konkretną “to do list” bo w styczniu udało się nam zaliczyć tylko Stone Town i Fish Market w Kigomani, a to niewiele. Pierwszy dzień z Omarem za nami i zdecydowanie przekroczył nasze oczekiwania. Więc już polecamy tym co planują wyjazd na Zanzibar (nawet jeśli słabo znają angielski).

Omar Mussa/ mail: omarmussa52@yahoo.com/ telefon: +255 777 162 360/ http://www.dailytour.co.nf

Otóż, zaczęliśmy od wizyty na Farmie Przypraw (Spice Farm) . Ale nie na takiej turystycznej zatłoczonej ale na spokojnej prywatnej gdzie byliśmy jedynymi gośćmi. I między innymi zobaczyliśmy jak rośnie cynamon, gałka muszkatołowa, kardamon, imbir, henna, kurkuma, chilli, goździki, vanilia, awokado, marakuja, czerwony banan, rambutan, chlebowiec, liczi, mango, trawa cytrynowa, pieprz, kawa, i nie pamiętam co jeszcze. Cała wycieczka była dla nas swego rodzaju quizem – nim nam Omar powiedział nazwę rośliny próbowaliśmy zgadywać i muszę się pochwalić że ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu wygrałam z Tomaszem lekką przewagą. Ale to tylko dlatego że niedawno przerabiałam z dziećmi w szkole materiał dotyczący tego skąd pochodzi jakie jedzenie i sama dowiedziałam się że vanilia to fasolki a cynamon pochodzi z kory drzewa więc dziś zabłysnęłam;-). Tomasz był zdecydowanie lepszy w rozpoznawaniu po liściach tych roślin które jadalny korzeń mają w ziemii. Na koniec wycieczki mieliśmy ucztę owocową z tego co widzieliśmy na drzewach a także dostaliśmy prezenty: kapelusz męski, krawat, koronę dla królowej, kolczyki, naszyjnik, torebkę:-). Aha, dowiedzieliśmy się też, że rośliną którą bardzo trudno się hoduje tutaj to aloes i jeśli ktoś ma go w domu to znaczy że jest bogaty. Nasz przewodnik zatem mówił że my możemy sobie przyjechać na Zanzibar na wakacje bo mamy aloes vera.
Ah zapomnialam powiedzieć że Omar nastawiony jest na polskich turystów których jest tutaj coraz więcej i sporo mówi po polsku. Nawet nas zaskoczył tlumaczeniem swahilskiego „pole,pole”. Otóż „pole, pole,” znaczy ‚powoli, nie spiesz się, wyluzuj”. A polska wersja przedstawiona nam przez Omara: „powoli, powoli, bo się wypierdoli”.

Wiec powoli powoli udaliśmy się ze Spice Farm na Prison Island żeby zobaczyć ogromne zółwie. Najstarszy ma 192 lata, a dożywaja one do 200 lat i dorosłe osobniki ważą około 200 kg. Prison Island ani dziś ani nigdy wcześniej nie była więźeniem a służyła jako szpital dla chorych niewolników. W Stone Town był duży bazar niewolników i ci którzy chorowali trafiali do szpitala na Prison Island a jak zmarli to przewożono ich na wyspę obok zwaną Grave Island.

Jakby wrażeń było mało, po dopłynięciu do lądu łódka która znów była tylko dla nas, udaliśmy sie na spacer po Stone Town. Ale to już była atrakcja odgrzewana i wszystkie kąty wyglądały znajomo i na długo nas nie zatrzymały. Nawet na małą przekąske poszliśmy do tej samej hiszpańskiej Taperii co w styczniu i wszystko było tak samo dobre.

TDFX0685.jpg

TDFX0743.jpg

TDFX0746.jpg

TDFX0764.jpg

TDFX0772.jpg

TDFX0782.jpg

TDFX0695.jpg

TDFX0789.jpg

TDFX0805.jpg

TDFX0832.jpg

TDFX0855.jpg

TDFX0845.jpg

TDFX0907.jpg

TDFX0911.jpg

TDFX0933.jpg

TDFX0954.jpg

TPD_7595.jpg

TPD_7604.jpg

TPD_7611.jpg

TPD_7667.jpg

TPD_7684.jpg

TPD_7719.jpg

TPD_7734.jpgTPD_7743.jpg

Advertisements

One thought on “ZANZIBAR-Spice Farm & Prison Island

  1. Ha, ha …. powoli, powoli bo się wyp…doli, dobre !!! Nie wiem czemu, wciąż śmiejąc się z tego powiedzenia Omara, padłem ze śmiechu na widok dwóch żółwi w niedwuznacznej pozycji … haha … powoli, powoli 🙂 Piękne zdjęcia i bardzo gustowny kolczyk 🙂

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s